Klimatyzacja11/03/2021Klimatyzacja do mieszkania – jaka sprawdzi się najlepiej?

https://klimawent-warszawa.pl/wp-content/uploads/2018/09/portfolio_03-1280x853.jpg

Klimatyzacja w mieszkaniu to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy pragną zapewnić sobie dogodne warunki życia. Jest ona szczególnie ceniona latem, kiedy temperatura wewnątrz mieszkania może znacząco wzrosnąć. Pomieszczenia zlokalizowane po stronie południowej nierzadko zamieniają się w prawdziwą saunę, a rolety okienne nie przynoszą oczekiwanych efektów. Oczywiście klimatyzatory występują w wielu różnych wariantach, a więc nie można jednoznacznie odpowiedzieć, który z nich sprawdzi się najlepiej. Pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki.

Czy warto zainwestować w klimatyzator do mieszkania?

Mogłoby się wydawać, że klimatyzowane mieszkanie to opcja dla osób posiadających ogromny budżet. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach ceny systemów uległy znaczącemu obniżeniu. Klimatyzacja do małego mieszkania zwykle nie posiada bardzo dużej mocy, co przekłada się na niższą cenę. Trzeba podkreślić, że gwarantuje ona wiele korzyści. Nie tylko schładza temperaturę powietrza, ale również pozwala wyeliminować nadmiar wilgoci. To właśnie dlatego atmosfera staje się „lżejsza”, a mikroklimat pozytywnie oddziałuje na samopoczucie. Klimatyzator może być również wykorzystywany przez alergików, a więc nie trzeba obawiać się nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości. Wystarczy jedynie systematyczna konserwacja sprzętu, aby otrzymać go w dobrym stanie.

dobry klimat w mieszkaniu

Czy klimatyzacja zwiększa ryzyko choroby?

Klimatyzacja nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, a więc nie trzeba się jej obawiać. Zwiększone ryzyko choroby występuje jedynie w przypadku nierozsądnego doboru temperatury. Temperatura wewnątrz mieszkania nie może być przesadnie niska, jeśli na zewnątrz panują upały. Wyjście z domu może skutkować przeziębieniem, a nawet infekcją dróg oddechowych. Rekomendowana różnica pomiędzy temperaturą otoczenia, a panującą wewnątrz budynku, to maksymalnie 7 stopni Celsjusza. Ponadto, nawiew powietrza nie może być zbyt intensywny. Ważne jest, aby nie był on wyczuwalny dla osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Moc klimatyzatora vs powierzchnia mieszkania

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w zależności od metrażu? Dobór mocy urządzenia jest zależny od powierzchni mieszkania. Dużą rolę odgrywa również nasłonecznienie. Optymalną moc chłodniczą oblicza się w oparciu o pomiar ilości emitowanego ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian oraz z pomiarów nasłonecznienia. Jest to zadanie dla specjalistów, którzy posiadają niezbędną wiedzę.

Czytaj również:

Jaka klimatyzacja do mieszkania 40m2?

Jaka klimatyzacja do mieszkania 50m2?

Jaka klimatyzacja do mieszkania 80m2?

Oczywiście można również stosować ogólne porady. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni przypada 0,1 kW. Samodzielne podjęcie decyzji jest jednak dość problematyczne. Czasami lepiej jest zlecić wykonanie projektu profesjonalistom, którzy podejdą do zlecenia w sposób indywidualny. Klimatyzator o właściwie dobranej mocy zagwarantuje pożądaną wydajność oraz niezawodność.

Daikin Klimatyzacja
Do mieszkań polecamy klimatyzatory Daikin

Najpopularniejsze rodzaje klimatyzatorów

Jak już wspomniano, klimatyzatory występują w wielu wariantach. Różnią się one budową, mechanizmem działania oraz ceną. Wiele zależy od posiadanego budżetu, jednak przesadne oszczędzanie nie jest wskazane. Lepiej zainwestować gotówkę raz, a porządnie.

Klimatyzator przenośny monoblokowy – sprawdzi się w małych pomieszczeniach, ponieważ jego wydajność nie jest zbyt wysoka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że opisywany model posiada rurę odprowadzającą ciepłe powietrze, którą należy umieścić na zewnątrz np. przez uchylone okno. Plusem urządzenia przenośnego jest fakt, że można zmieniać jego położenie w zależności od potrzeb. Cena to około 2000 zł.

Klimatyzator stacjonarny monoblokowy – powinien zostać umieszczony we wnęce okiennej lub w przygotowanym otworze ściennym. Jest to klimatyzacja do dużego mieszkania, ponieważ sprzęt generuje spory hałas. Powinno zostać ono uwzględnione już na etapie projektowania domu. Średni koszt zakupu to około 4000 zł.

Klimatyzator typu split – wydaje się być najlepszą propozycją dla tych, którzy oczekują nieprzeciętne funkcjonalności. Omawiane rozwiązanie zapewnia wysoki komfort eksploatacji. Atutem jest także uniwersalność – omawiane urządzenie świetnie sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych wnętrzach. Pracuje cicho, a zarazem wydajnie, więc nie będzie uciążliwe dla otoczenia. Bardzo ważne jest jednak to, aby montaż został przeprowadzony przez fachowców posiadających niezbędne uprawnienia. Na specjalną uwagę zasługują klimatyzatory multisplit, które cechują się modułową konstrukcją. Mogą one zostać zamontowane w kilku pomieszczeniach. Ceny (wraz z montażem) zaczynają się od około 5000 zł.

Klimatyzator przenośny split – działa niemal identycznie, jak urządzenie stacjonarne, jednak posiada o wiele mniejsze gabaryty. Właśnie dlatego możliwe jest jego swobodne przemieszczanie. Konstrukcja składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, a więc jest to opcja głównie dla posiadaczy balkonu, tarasu, czy też werandy. Trzeba także wspomnieć o rurze odprowadzające ciepłe powietrze na zewnątrz – jej średnica jest jednak dość mała, a więc nie trzeba obawiać się niedogodności. Orientacyjny koszt zakupu to 3000 zł.

Copyrights © 2021 | BAKBUD INSTALL Systemy Klimatyzacji

Wykonanie 2R Studio