Klimatyzacja09/02/2021Jaka klimatyzacja do domu – rodzaje i ceny

https://klimawent-warszawa.pl/wp-content/uploads/2021/02/klimatyzacja-domowa.jpg

Klimatyzacja to nowoczesne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i komfort. Dodatkowo obecnie montując nowoczesne klimatyzatory w domu można liczyć na energooszczędność i cichą pracę. W zależności od wybranego modelu, klimatyzacja do domu może zapewniać nie tylko przyjemny nawiew chłodnego powietrza latem, ale też służyć do ogrzewania pomieszczeń. W sprzedaży nie brakuje nowoczesnych urządzeń, które mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, łącznie z oczyszczaniem i nawilżaniem powietrza. Jeden system może łączyć w sobie funkcje wielu urządzeń, co przekłada się na oszczędność pieniędzy i miejsca w domowych wnętrzach.

klimatyzacja domowa

Rodzaje klimatyzatorów domowych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzacji, wobec czego każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Istotne będzie to, aby klimatyzacja została dopasowana do indywidualnych potrzeb, preferencji i oczekiwań użytkowników. Nie bez znaczenia są uwarunkowania wynikające z bryły budynku, układu pomieszczenia i szereg innych czynników. Jak widać, wybór klimatyzacji nie może być przypadkowy, ale dobrze przemyślany. Poszczególne modele różnią się sposobem montażu i dodatkowymi funkcjami. Częstym wyborem jest klimatyzator domowy typu split, w przypadku którego jednostka wewnętrzna jest połączona z zewnętrzną. Wyróżnić można klimatyzator ścienny, podsufitowy, przypodłogowy, kasetonowy i kanałowy.

Najczęstszym wyborem jest klimatyzator ścienny, ze względu na szeroki wachlarz wyboru, łatwość w dopasowaniu modelu do wielkości pomieszczenia i aranżacji wnętrza. Jeśli komuś zależy na czymś mniej rzucającym się w oczy, co nie zaburzony wystroju, warto wybrać klimatyzator podsufitowy, który montuje się przy samym stropie. Modele przypodłogowe również są dyskretne, mogą do złudzenia przypominać grzejnik pod oknem. Innym rozwiązaniem będzie klimatyzator multisplit, który świetnie sprawdzi się przy większych pomieszczeniach, gdyż umożliwia podłączenie do jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. Trzeba jednak liczyć się z inwazyjnym montażem, dlatego o tego rodzaju klimatyzacji powinno się pomyśleć już na etapie budowy domu.

klimatyzator ścienny
Klimatyzator ścienny

Do wyboru są też klimatyzatory przenośne, czyli modele uniwersalne, mobilne. Są alternatywą dla klasycznej klimatyzacji, można je z łatwością przenosić, ustawiać w dowolnym miejscu. Pomimo dużej wygody, trzeba liczyć się z pewną wadą, a mianowicie z koniecznością pozostawienia uchylonego okna, przez które będzie odprowadzane na zewnątrz ciepłe powietrze rurą. Wiąże się to jednocześnie z niższą wydajnością samego urządzenia, problem stanowi również wyższy poziom hałasu.

klimatyzator przenośny
Klimatyzator przenośny

Na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze klimatyzatora do domu?

Decydując się na montaż klimatyzacji w domowych wnętrzach, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii przy zakupie. Jedną z nich będzie efektywność energetyczna. Jeśli eksploatacja urządzenia nie ma wiązać się z wysokimi kosztami, to powinno się wybrać model z jak najlepszą klasą energetyczną. Przełoży się to nie tylko na oszczędność pieniędzy, ale też na większą ekologię. Moc klimatyzacji również ma znaczenie, wpływa na efektywność chłodzenia i/lub ogrzewania powietrza. Na uwadze powinno się mieć również cichą pracę klimatyzatora, aby generowany hałas nie zakłócał snu. Warto zwrócić uwagę na funkcje ogrzewania i oczyszczania powietrza oraz na sterowanie i ustawianie temperatury. Każdego inwestora interesują oczywiście koszty zakupu i montażu klimatyzacji – urządzenia typu split można kupić już za kwotę od 1500 do 2000 złotych (moc chłodnicza 3,5 kW). Im większa moc klimatyzatora, tym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Najdroższe są modele multisplit, w przypadku których ceny zaczynają się od 4000 złotych. Trzeba też doliczyć koszty związane z montażem klimatyzacji.

montaż klimatyzacji
Montaż klimatyzacji

Copyrights © 2021 | BAKBUD INSTALL Systemy Klimatyzacji

Wykonanie 2R Studio