W Polsce nadal klimatyzacja nie jest czymś powszechnym, ale z roku rok cieszy się coraz większą popularnością. Zaczynamy doceniać jej możliwości, szczególnie w sezonie letnim, gdy przez okna niemalże wlewa się gorące powietrze podczas upalnych dni. Zwykle wentylatory i zasłonięcie okna na niewiele się zdają, szczególnie przy dużym pomieszczeniu. Z pomocą przychodzi klimatyzator, którzy może być przenośny lub stacjonarny, jak to woli. Do wybory mamy klimatyzatory typu kompakt, split i multisplit. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jak również pewne wady, których należy by świadomym przed dokonaniem zakupu.
Jakie mamy do wyboru rodzaje klimatyzatorów?
Klimatyzacja kojarzy nam się przede wszystkim z przyjemnym chłodzeniem powietrza w okresie letnim, ale obecnie dostaniemy też modele z funkcją grzania. Takie funkcjonalne urządzenie idealnie sprawdzi się wobec tego jako ogrzewanie przejściowe, czyli przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wiosenne i jesienne dni są często chłodne, wobec czego warto dogrzać pomieszczenia za pomocą klimatyzatora, ustawiając optymalną dla siebie wartość temperatury. Można wtedy liczyć na komfort cieplny przez cały rok, bez konieczności kupowania wielorakich urządzeń dodatkowych. Na tym oczywiście możliwości się nie kończą, bo klimatyzatory mogą mieć szereg innych funkcjonalności, łącznie z oczyszczaniem powietrza i regulowaniem poziomu wilgotności. Pierwszym krokiem przy wyborze klimatyzacji jest określenie swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. Będzie nam wtedy zdecydowanie łatwiej i szybciej znaleźć dla siebie odpowiedni model klimatyzatora.
Jaki wybrać klimatyzator?
W przypadku klimatyzacji typu kompakt wszystkie elementy znajdują się w obudowie, urządzenie pełni funkcję parownika i skraplacza, przez co koniecznością staje się zapewnienie optymalnego dostępu do pomieszczenia i powietrza zewnętrznego. Ciepło kierowane jest poza budynek za pomocą specjalnej rury znajdującej się w otworze okiennym/balkonowym. Można też wysunąć ją przez okno lub ewentualnie wpuścić powietrze przez kratkę wentylacyjną. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie borykamy się z ograniczonym metrażem. Najczęściej wybór pada na model okienny. W przypadku klimatyzatorów kompaktowych można mówić o niższej cenie w porównaniu z modelami typu split. Do zalet zalicza się też łatwe przenoszenie ze względu na obecność kulek i uchwytów. Mobilność i prosty montaż przemawia na korzyść klimatyzacji typu kompakt, ale trzeba liczyć się z głośniejszą pracą i koniecznością regularnego usuwania wody gromadzącej się w skraplaczu.
Klimatyzacja typu split zbudowana jest z dwóch jednostek – część wewnętrzna znajduje się w pomieszczeniu, a zewnętrzną należy umieścić na tarasie/balkonie. Wszystkie elementy są ze sobą połączone za pomocą cienkich rurek, wobec czego wystarczy tylko nieznaczne uchylenie okna, dzięki czemu do pomieszczenia wleci zdecydowanie mniej ciepłego powietrza z zewnątrz. Sprawność klimatyzatorów typu split jest większa niż tych kompaktowych. Jako że skraplacz i sprężarka znajdują się na zewnątrz, można liczyć na cichą pracę klimatyzacji. To właśnie te elementy generują najwięcej hałasu. Do wyboru mamy modele ścienne, podłogowe, kanałowe, sufitowe i kasetonowe. Istotne będzie to, aby część zewnętrzna klimatyzatora typu split znajdowała się we właściwym miejscu, czyli zacienionym. W przeciwnym razie jednostka będzie się nadmiernie nagrzewać, co z kolei przełoży się na jej zmniejszoną wydajność. Zadbać należy o optymalną wentylację urządzenia odpowiadającego za oddawanie ciepła.
Kolejną opcją jest klimatyzacja typu multisplit, która jak łatwo się domyślić, ma budowę zbliżoną do urządzeń typu split. Na czym w takim razie polega różnica? Wynika ona z większej funkcjonalności, bo do jednego agregatu podłączymy nawet kilka jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że w każdym pomieszczeniu będziemy cieszyć się przyjemnym chłodem, oszczędzając pieniądze na zakup i montaż osobnych klimatyzatorów. W zależności od potrzeb użytkownik może korzystać z urządzenia pracującego w systemie dwu- lub nawet trzyrurowym. Co więcej, istnieje opcja niezależnego działania każdej jednostki wewnętrznej. Na korzyść klimatyzacji typu multisplit przemawia także możliwość korzystania z funkcji chłodzenia lub grzania. Jeśli chcemy klimatyzować kilka pomieszczeń, także w okresie przejściowym, tego typu urządzenie będzie idealnym wyborem.