Klimatyzacja22/11/2021Klimatyzator jako alternatywne źródło ciepła w domu

https://klimawent-warszawa.pl/wp-content/uploads/2021/11/klimatyzacja-ogrzewanie-1280x854.jpg

Klimatyzacja z funkcją grzania nie należy do powszechnie używanych systemów ogrzewania mieszkań i domów. Trudno jest przekonać użytkowników do tego szczególnie tam, gdzie można podłączyć się do miejskiej sieci grzewczej albo korzystać z łatwo dostępnych źródeł paliw typu: gaz, ekogroszek, drewno czy inne paliwa stałe.
Jednak korzystanie z klimatyzatorów z funkcją grzania to przyszłość. Klimatyzator jako alternatywne źródło ciepła w domu jest rozwiązaniem nowoczesnym, stosunkowo tanim i przy tym świetnie wpisującym się we współczesne trendy ekologiczne.

Ogrzewanie klimatyzacją – gdzie można stosować?

Klimatyzatory z funkcją grzania można wykorzystywać jako jedyne źródło energii cieplnej. Można także w mieszkaniach i domach całorocznych klimatyzator traktować jako źródło uzupełniające w okresie przejściowym, tj. w czasie, gdy jesienią główny system ogrzewania jeszcze nie został włączony oraz wiosną, gdy już ogrzewanie nie działa, ale niskie temperatury na zewnątrz zmuszają do dogrzewania pomieszczeń.

Ogrzewanie klimatyzacją świetnie sprawdzi się w domach letniskowych oraz we wszystkich innych obiektach, których ze względu na lokalizację nie można podłączyć do tradycyjnych źródeł ogrzewania.

Jak działa klimatyzator z funkcją grzania?

W powszechnym mniemaniu klimatyzacja służy do schładzania pomieszczeń. Wykorzystywane do tego celu klimatyzatory są urządzeniami zbudowanymi z dwóch zasadniczych części: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Dokładnie tak samo zbudowane są klimatyzatory z funkcją grzania.

Działając w trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna ma za zadanie pobrać ciepło z pomieszczenia, co jest odczuwane jako schładzanie. Jednostka zewnętrzna w procesie chłodzenia jest źródłem ciepła, zaś wewnętrzna to źródło chłodu. W klimatyzatorach z opcją grzania funkcje obu jednostek ulegają odwróceniu. Warto w tym miejscu zauważyć, że owa zmiana funkcji nie wymaga od użytkownika żadnych skomplikowanych działań poza wciśnięciem odpowiedniego przycisku na pilocie.

Alternatywne źródło ciepła w domu – jaki klimatyzator kupić?

Wybór marki i modelu uzależniony jest od wielu czynników, spośród których najbardziej istotnym jest strefa klimatyczna.

Klimatyzatory z funkcją grzania uznawane są za urządzenia, które nie sprawdzają się w temperaturze poniżej – 5 stopni Celsjusza. Jednak coraz więcej producentów oferuje urządzenia działające bez problemu podczas siarczystych mrozów – te bardzo wydaje klimatyzatory można śmiało stosować w naszej strefie, gdzie zimy są coraz lżejsze i ryzyko niedogrzania domu klimatyzatorem jest znikome.

Poza zakresem temperatur, w jakich działa urządzenie bardzo ważne jest także sprawdzenie wydajności klimatyzatora jeśli chodzi o kubaturę, którą może skutecznie ogrzać.

W celu ochrony urządzenia przed uszkodzeniem na skutek mrozów najlepiej zakupić model z grzałką umieszczoną w jednostce zewnętrznej.

Warto także zainwestować w droższe modele z funkcją podtrzymywania temperatury, co pozwala utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach pod nieobecność użytkowników.

Jakie koszty generują klimatyzatory z funkcją grzania?

Do ogrzewania klimatyzacją wykorzystuje się energię elektryczną. Aby obliczyć koszty zużycia energii należy zsumować ilość pobranej energii przez sprężarkę, jednostkę wewnętrzną, grzałki karteru i tacę ociekową a następnie pomnożyć przez cenę jednego kW energii elektrycznej. Dla przykładu w klimatyzatorach dobrej klasy działających w zakresie temperatur do minus 20 stopni o nominalnej mocy grzewczej 4 kW zużycie prądu pracy przez wszystkie elementy systemu wynosi nie więcej niż 2,3 kW.

Warto zauważyć, że z tych 2,3 kW energii elektrycznej w ciągu jednej godziny wytwarzane jest 4 kW energii cieplnej, co oznacza sprawność urządzenia na wysokim poziomie rzędu 175%.
Koszt jednej godziny pracy klimatyzatora obliczony według wzoru: 2,3 (kW) x 0, 74 PLN (średnia cena 1 kW energii elektrycznej w Polsce w roku 2021) wynosi ok. 1,70 PL. W porównaniu z grzejnikami elektrycznymi, w których do wytworzenia 1 kW ciepła potrzebne jest zużycie 1 kW prądu klimatyzatory są znacznie tańsze. Należy przy tym pamiętać, że powyższe obliczenia dotyczą kosztów pracy klimatyzacji przy największych obciążeniach.

Jednak o tym, czy klimatyzator jest najbardziej ekonomicznym systemem grzewczym decydują jeszcze inne warunki, w tym dostępność w danej lokalizacji innych źródeł ciepła i paliw.

Ogrzewanie klimatyzatorem – jakie są zalety tego systemu?

Nawet jeśli zakup klimatyzatorów a następnie ich eksploatacja nie będą uzasadnione ekonomicznie, to warto rozważyć wybór tego źródła ciepła z innych powodów:

Po pierwsze ogrzewanie klimatyzacją jest „czyste”, nie wymaga pracy fizycznej, często związanej z brudem czy kurzem; obsługiwanie polega na sterowaniu urządzeniem za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej.

Po drugie klimatyzatory są eko – nie obciążają środowiska przyrodniczego tak, jak inne źródła ogrzewania.

Po trzecie ogrzewanie klimatyzacją sprzyja zdrowiu użytkowników; powietrze ogrzewane w klimatyzatorze jest filtrowane, więc w pomieszczeniach jest mniej roztoczy, kurzu, alergenów.

Od chwili włączenia mija zaledwie kilka minut, gdy w pomieszczeniach czuć powiew ciepłego powietrza.

Ogrzewanie klimatyzatorem pozwala obniżyć koszty, oszczędza naszą pracę, daje pełną kontrolę nad wysokością temperatury w pomieszczeniach, co dzięki sterowaniu aplikacjami możliwe jest także na odległość.
Szybka, niezawodna i czysta – klimatyzacja z funkcją grzania to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy dbając o środowisko nie muszą rezygnować z życia w warunkach ponadprzeciętnie komfortowych.

Copyrights © 2021 | BAKBUD INSTALL Systemy Klimatyzacji

Wykonanie 2R Studio